18 lutego rozpoczyna się w Horyńcu-Zdroju jeden z najstarszych i najważniejszych przeglądów teatralnych małych form w kraju. W tym roku mamy jubileusz – 40 rocznica powstania Biesiady Teatralnej.

marta klubowicze

Marta Klubowicz na deskach horynieckiego teatru

Legenda polskiego teatru Aleksander Bardini odwiedził Horyniec razem z Agnieszką Osiecką w 1990 roku. Oboje zasiedli w jury XI Biesiady Teatralnej. O tym, że jest to niezwykły i mało spotykany przegląd zespołów teatralnych świadczą słowa Bardiniego, jakimi podsumował tę imprezę:

„Jestem przede wszystkim zaskoczony popularnością tego ruchu amatorskiego w okresie kiedy minęły napuszone mecenaty, często zabijające jego istotę: spontaniczność i dobrowolność. A właśnie tu, w Horyńcu co zdołałem zaobserwować nosiło cechy takiej spontaniczności i bezinteresowności działań. W czasie „żywego” skreślania funduszy na kulturę podlewajmy, na ile się da, tę wątłą roślinkę nieprofesjonalnego ruchu artystycznego.”

Te słowa stały się dla wielu aktorów i zespołów teatralnych genius loci Biesiady Teatralnej, którego chcą odnaleźć i zasmakować. Horyniec znów daje taką okazję, nie tylko aktorom, ale przede wszystkim publiczności, która ostatnimi laty przejawia coraz większe zainteresowanie sztuką teatralną. Przed nami już 37 edycja Biesiady, tym razem rocznicowa, bowiem pierwsza odbyła się 40 lat temu w 1976 roku (podczas stanu wojennego były trzy lata przerwy). Drugim niemniej ciekawym aspektem, pozostającym w cieniu, jest 170 rocznica powstania budynku teatru dworskiego w Horyńcu, który został wybudowany przez księcia Leandra Piotra Ponińskiego w 1846 roku. To właśnie ta stara historia horynieckiego teatru jest tym, co zapoczątkowało tradycje teatralne w Horyńcu. W tym wiekowym kameralnym budynku można oczami wyobraźni zobaczyć klasyczne dramaty odgrywane przez znamienitych aktorów z teatrów lwowskich, których oglądali horynieccy książęta. Potem tuż przed II Wojną Światową teatr był jedną z głównych rozrywek dla kuracjuszy przyjeżdżających do horynieckiego zdroju na kuracje.

Horyniecki teatr na przełomie lat 70 i 80tych

Teraz historię horynieckiego teatru pisze Biesiada Teatralna. Tacy aktorzy jak Krzysztof Daukszewicz, Jan Jankowski, Bernadetta Machała-Krzemińska i Tomasz Karolak występowali na deskach horynieckiego teatru i potem zrobili karierę. Można być pewnym, że teraz też patrzymy na młodych aktorów, którzy za jakiś czas staną się sławni. Horyniec dla nich jest jednym z wielu kroków do sławy, dlatego warto tutaj się dostać i stanąć przed profesjonalnym i wymagającym jury. W tym roku najbardziej znaną postacią tam zasiadającą będzie znany aktor i reżyser teatralny, filmowy, telewizyjny Kamil Maćkowiak. Towarzyszyć mu będą: Aneta Adamska – instruktor teatralny, aktor i reżyser Teatru PRZEDMIEŚCIE z Rzeszowa, Łukasz Drewniak – krytyk teatralny z Krakowa, Leszek Mądzik – scenograf, reżyser teatralny, profesor sztuk plastycznych z Lublina. Jak co roku Biesiada organizowana jest przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego. Laureatów przeglądu poznamy na gali finałowej 21 lutego.