W czwartkowy wieczór, o godzinie 19:00, Horynieccy wielbiciele teatru dostali dwa pierwsze dania z Biesiadnego stołu. Pierwsza wystawiona sztuka to: „Przetańczyć zmierzch” Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli.

Sztuka do tej pory zebrała dużo pochlebnych opinii i laurów na innych festiwalach. Dlatego i w Horyńcu można ją postawić w szeregu pretendentów do nagród.

zegar

Mi osobiście, sztuka na myśl od razu przyniosła jedną z pieśni dziadowskich, którą słyszałem na festiwalu Narol Arte: Zegar Bije. Każdy ma swoje osobiste wrażenia. Zazwyczaj dominują je doświadczenia, szczególnie te świeże. Dla wielu Horyńczan, takim doświadczeniem była śmierć Marka Janczury. Ta sztuka, szczególnie pod koniec, pokazuje aspekt przemijania, ale też swoistego spełnienia. Główny bohater siedzi na środku, za nim po kolei odchodzą jego znajomi. W końcu on sam odchodzi. Można tutaj zacząć dyskusję na temat wrażeń. Zegar bije, czas przemija, ludzie odchodzą, a jeszcze przed chwilą siedzieliśmy w ławce szkolnej… wtedy niektórzy chcą ten nadchodzący „zmierzch” jeszcze przetańczyć. Aktorzy ciągną sztukę, a ja mam w głowie Horyniec i kuracjuszy, dość niezwykłe doświadczenie, bo praktycznie taką sztukę widzę na co dzień. Wielu ludzi próbuje jeszcze złapać co się da, mając świadomość zbliżającego się końca. W internecie, można znaleźć o Rosji krótkie dowcipy: Rosja to stan umysłu. Podsumowując tę sztukę, można tak właśnie ją określić, aktorzy pokazali pewien stan umysłu, który mogą zrozumieć tylko ludzie starsi.

na zawsze

Drugą sztukę przedstawił dziś Teatr Jednego Aktora z Jarosławia. „Na zawsze” w wykonaniu Moniki Siary, było całkowicie innym rodzajem teatru, w porównaniu z seniorami ze Stalowej Woli. Młoda aktorka zbiera w całym kraju dużo wyróżnień. Monodram, który zaprezentowała w Horyńcu, był już nagradzany. Tego typu sztuka robi wrażenie na krytykach, ale czy robi wrażenie na publiczności? Monodram ten nakazuje skupić się na jednym człowieku, opowieści z czasów wojny, widzianej oczami dziecka. Trudno z tym dotrzeć do każdego…