czechow

Drugi dzień Biesiady jak zwykle zgromadził większą publiczność i przypuszczalnie ciekawsze były też spektakle. Tradycyjnie. Pierwszy wystąpił Teatr Mniejsza Kaprys o To ze sztuką: „Przypadki Antoniego C” – Antoni Czechow, reżyseria: Adam Karasiewicz.Spektakl ukazuje życie rosyjskiej prowincji, jej emocje, problemy i radości. Jak bardzo obraz ten różni się one od współczesnej rzeczywistość? Czy świat rzeczywiście aż tak się zmienił? Na ile spostrzeżenia Antoniego C. są ponadczasowe?” – w sieci możemy znaleźć taki opis tej sztuki, ale chyba nie można tego inaczej podsumować, jak znanym powiedzonkiem: Rosja to nie kraj, to stan umysłu. Ktoś mógłby powiedzieć, że określanie tak Czechowa to przestępstwo, tymczasem po obejrzeniu tej sztuki, jednak trudno odgonić od siebie to absurdalne rosyjskie wrażenie…

flip

Teatr From Poland – Stowarzyszenie Proartystyczne INTEGRACJA w Katowicach

w sztuce: „Rok 1913” – Jarosław Filipski, reżyseria: Jarosław Filipski.

Znów posiłkujemy się tekstem z sieci, który w skrócie opisze nam akcję „Roku 1913″”

Cofnijmy się w czasie. Tak równo sto lat i… jeden rok. Cóż wtedy się działo?
Włodzimierz Iljicz Lenin przybył do Krakowa z odczytem, w Paryżu odbyła się premiera baletu „Święto Wiosny” z muzyką Igora Strawińskiego. W 1913 Tybet ogłosił niepodległość, a Brytyjczycy gwarantowali, że Chińczycy nie wejdą tam ponownie. W 1913 wynaleziono krzyżówkę i zamek błyskawiczny, w Rosji pobudowano kolej transsyberyjską a w Stanach autostradę przez cały kontynent. O tych i innych doniosłych, trwałych i nietrwałych wyczynach historii opowiemy w spektaklu.
Jednak przede wszystkim bohaterami będą wschodzące gwiazdy kina – „tej najważniejszej ze sztuk”, która właśnie się rodzi. Podglądając Filipa i Flopa, śledzimy ewolucję ikon filmu niemego, które wymyślają swoją artystyczną drogę: komedię slapstickową.
100 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej, jednak bardzo podobnie. Coś wisiało w powietrzu i – choć nikt się nie spodziewał – wybuchło … Prawie (dokładnie) jak dziś.

Zarówno aktorzy jak i fabuła spektaklu robią bardzo duże wrażenie na widzu. Na scenie rozgrywała się prawdziwa magia teatru. Teatr From Poland zrobił coś niezwykłego, po ich spektaklu nie pamiętałem o czym była poprzednia sztuka. To się nazywa zrobić wrażenie na widzu! Brawo!

d