Rozmawiając z ludźmi na temat teatru i Biesiady w Horyńcu, zawsze wynoszę ciekawe spostrzeżenia. W poniedziałek po Gali Finałowej, wielu ludzi się dopytuje, kto wygrał Biesiadę? Konfrontują to wtedy ze swoimi typami i dzielą się wrażeniami. Horyńczanie chyba nie do końca mają świadomość, jak drastycznie dzięki Biesiadzie nasza miejscowość różni się od innych na skalę kraju. Przez tę kilkudziesięcioletnią tradycję teatralną, ukształtowało się już kilka pokoleń.

biesiada Osmende (1)

Tradycyjnie, to co jurorzy uważają za największą trudność na Biesiadzie, czyli różnorodność form teatralnych, dla nas widzów stanowi największą wartość. Z ogromną przyjemnością oglądamy takie sztuki, które preferuje Teatr Ecce Homo, czy też szalony teatr w wykonaniu tegorocznego laureata, Teatru Pijana Sypialnia. Duże wrażenie robią teatry tańca, ale szczególnie w pamięci zostają sztuki komediowe. Nie ma się co oszukiwać, widz przychodzi do teatru po to, by zaznać rozrywki.  Czy będzie to satyra, czy teatr tańca, czy też tragedia, cel jest zawsze ten sam – wzbudzić emocje, nawet skrajne.

biesiada Osmende (4)

Na wieczorze wspomnień jurorzy wspominając swoją pracę, podkreślali dwubiegunowość sztuk. Jedne są zachwycające, a inne aż chciałoby się skarcić batogami. Każdy teatr który do nas przyjeżdża, powinien wziąć pod uwagę, że widz jest bezwzględny w swojej ocenie. Albo mu się podoba, albo nie. Sztuka aktorska to umiejętność wczucia się w rolę, ale też dotarcie swoją ekspresją do widza. My to odbieramy, zarażamy się stanem danego aktora. Jeżeli ktoś tylko gra i udaje, to my widzowie też będziemy tylko udawać zainteresowanie. Jeżeli odtwórca roli będzie emanował swoim stanem, to widz nie będzie obojętny.

biesiada Osmende (8)

W tym roku Teatr Pijana Sypialnia według mojego zdania, a także wielu moich rozmówców, emanował na tle innych najmocniej. Miało to też związek z tematyką, którą wcześniej podczas relacji określiłem jako trudną, nawet nakazującą się zamknąć. Dzięki temu, nie można było być obojętnym na tę sztukę. Aż chciałoby się też tutaj użyć porównania Teatru Pijana Sypialnia z Teatrem Ecce Homo zaczerpniętego z Tolkiena. Gdzie Teatr Ecce Homo kojarzy się z ogromnymi posągami, a Pijana Sypialnia z hobbitami. Te wydawałoby się niepozorne hobbity, skazane są na porażkę, ale jak wiemy z książek Tolkiena, duże serce potrafi zmienić losy świata. (Zobacz galerię zdjęć na fb z przedstawienia na Gali Finałowej Biesiady Teatralnej w Horyńcu TUTAJ)

galera